Blog

Äripäeva iga-aastane IT Top, kus ByteLife saavutas läbi aegade parima - kümnenda koha!

Äripäeva ajakirjanik Mariliis Pinn esitas ByteLife’i tegevjuhile Kristjan Põldrele järgmised küsimused.

Mida teete konkurentidest paremini, et tipus püsida?
11 aastat on ByteLife’i edukalt edasi viinud võime mõelda “kastist välja” ja lisaks pidev “nälg” innovatsiooni ning uuenduste järgi. Soov olla pidevalt samm eespool. ByteLife’i meeskond on olnud kohalikul turul suunanäitaja mitmes olulises IT valdkonnas: andmesalvestuse konsolideerimine, virtualiseerimine ja automatiseerimine – teemad ja tehnoloogiad, mis alguses tekitasid võõrastust, kuid said peagi igapäevaseks ning iseenesestmõistetavaks. Täna oleme välja tulnud innovatsiooniga IT-turvalisuse valdkonnas. Meie kliendid hindavad ja väärtustavad seda ning paljud jagavad meie uuendusmeelsust ja näljasust uute suundade osas.
 
Kuidas läks teie hinnangul ettevõttel mullu, kuidas läheb tänavu, mida ootate uuelt aastalt?
Möödunud aasta oli ByteLife’i jaoks täis väljakutseid ja muudatusi ning kokkuvõttes oli üks parimaid aastaid. Mullu tähistasime kümnendat sünnipäeva, eduka ja edumeelse 100% Eesti kapitalil baseeruva IT ettevõttena. Seda on vähestel ette näidata ning see on märkimisväärne. Loorberitele puhkama ei ole jäänud ning ka käesolev aasta on samuti täis muudatusi ja uuendusi. Väljavaated selleks ning järgmiseks aastaks on positiivsed. Palju uut ja innovatiivset on tulnud ning tulemas. Seda ju turg ning kliendid meilt ootavad – ja nad ei pea pettuma.
 
Mis on tänavu ByteLife Solutions OÜ suurimad kordaminekud?
Olles “kastist välja” mõtlejad Eesti IT maastikul leidsime ühiseid nägemusi, arusaamasid ning väärtuspakkumisi küberturbe valdkonnas BHC Laboratory OÜ-ga. Selle tulemusel lõime aasta alguses ühisettevõtte - CybExer Technologies OÜ. Ühendades küberturvalisuse alased kogemused ja teadmised, suudab CybExer Technologies pakkuda koduturul kõrgetasemelisi küberturbealaseid lahendusi kättesaadava hinnaga, omades samas suurt ekpordipotentsiaali ning globaalset võimekust pakkuda oma tooteid ja teenuseid ka Eestist välja.  
 
Palju räägitakse asjade internetist, Tööstus 4.0-st ja innovatsioonist. Millised on teie hinnagul tuleviku infotehnoloogia olulisemad märksõnad?
IT turvalisus ja automatiseerimine, IT lihtsustamine. Tehnoloogia areng on kiirem kui üldine võimekus sellega sammu pidada. Ainuke võimalus haldamiseks ning kasvamiseks on IT automatiseerimine. Teiselt poolt on fakt, et kiire arengu ja innovatsiooni juures tehakse tihti kompromisse – hetkel on selgelt näha, et kompromisse on tehtud IT turvalisuses. Lisaks eespool toodud arengutele ja märksõnadele on faktoriks ka vähene kvalifitseeritud tööjõud. Kokkuvõtvalt on automatiseerimine, küberturvalisus ja IT lihtsustamine absoluutne prioriteet ning peamised märksõnad järgnevatel aastatel meie vaatest. Me oleme seda ette näinud juba mitmeid aastaid ning oleme selleks hästi ettevalmistatud.
 
Milliseid trende IT-sektoris veel näete?
Kindlasti erinevad pilvepõhised teenused ning teised as-a-service pakkumised, mille juures juba raske hoomata piire. Andmekeskuste vaatenurgast on kindlasti jätkuv trend HyperConverged tüüpi infrastruktuuri laialdasem kasutuselevõtt ning ka suurem huvi virtualiseeritud maailmas konteinerlahenduste osas.  
 
Millised on positiivemad arengud?
Ärid on aru saamas, et IT ei ole ainult kulunumber eelarves – mõistetakse IT olulisust ning pigem leitakse võimalusi IT efektiivseks kaasamiseks oma äri kasvatamise juures.
 
Mis on suurimad probleemid ja väljakutsed?
Kvalifitseeritud IT tööjõu puudus on kindlasti üks probleeme. Probleemiks ja väljakutseks on ka eelnevalt mainitud IT turvalisuse tagamine, inimeste ja firmade teadvustamine küberohtudest. Küberohud ei ole enam ainult pealkirjad meediaväljaannetes, need on reaalselt olemas siinsamas Eestis ning kasvavad igapäevaselt. Sellest tulenevalt oleme ka turule toonud SOC (Security Operations Center) teenuse, et aidata klientidel küberohtudega tegeleda.
 
Mida teha, et IT-sektoris tööjõukriisi lahendada?
Probleeme ei peaks lahendama, neid peab ennetama ehk siis võti peitub uue põlvkonna koolitamises. IT eriala õpinguid peaksid olema kättesaadavamad ning seda juba enne ülikooli.